Popôrodná dula a Laktačná poradkyňa                                                                                                     Sprievodkyňa stratou v ranom tehotenstve                                                                                                 Sprievodkyňa rituálmi v tehotenstve a šestonedelí

Šestonedelie

Obdobie po pôrode môže byť nádherným obdobím ženy, kedy má možnosť precítiť silu svojho ženstva, neuveriteľnú energiu materstva, a to jej môže pomôcť v prekonávaní ťažkostí bežných dní v najbližších týždňoch, mesiacoch aj rokoch. Napriek tomu popisujú toto obdobie mnohé ženy ako náročné. Zmeny, ktoré materstvo prinesie do našich životov, častokrát veľká vzdialenosť blízkych, ktorí nemôžu žene pomôcť v období šestonedelia, problémy s dojčením, ktoré, keď sa neriešia hneď, prerastú do ešte väčších, vyčerpanie a únava ženy a v neposlednom rade nepochopenie okolia - "žena po pôrode predsa má byť šťastná" - môžu spôsobiť, že sa obdobie šestonedelia zmení z krásneho na ťažko zvládnuteľné.

Preto ponúkam služby popôrodnej duly a laktačnej poradkyne. Aby ženy neboli samé v čase, keď aj malá podpora prispeje k tomu, aby si šestonedelie plnohodnotnejšie užili. Aby zistili, že nikdy nie je neskoro začať s čímkoľvek, čo chýbalo, a že cesta, ktorou kráčajú, je ich, jedinečná, neporovnateľná so žiadnou inou cestou inej ženy-matky. Aby pocítili, že nie sú zlými matkami preto, že veci v tomto období neidú hladko a že nevnímajú jeho krásu. Aby vedeli, že sa majú na koho obrátiť s otázkami ohľadom starostlivosti o seba po pôrode, o bábätko po pôrode, s otázkami ohľadom dojčenia.  Aby ženy hovorili o ťažkostiach šestonedelia a mohli tak nachádzať cesty na jeho zvládnutie. Aby s pomocou nachádzali riešenia, nie samé sa utápali v neriešiteľnosti situácie.                                 

Strata v ranom tehotenstve

Mojou srdcovou záležitosťou je pomoc a podpora žien po strate v prvom trimestri. Keď bábätko odíde skôr ako vôbec prišlo. Ženy, ktoré prejdú touto stratou sú prehliadané, ich bolesť je často aj nimi samými považovaná za menej hodnú pozornosti. Ja však verím, že uznanie tejto bolesti, jej precítenie a vhodný rozlúčkový rituál dokážu ženy posilniť a vybaviť do ďalších tehotenstiev a života pokorou a veľkou vďakou. Ženy po zamĺknutom potrate zostávajú po vyrieknutí šokujúceho ortieľa často nepodporené a nepochopené, bez informácií, ponechané samé na seba a neschopné ďalších krokov. Empatiu, citlivosť, poporu rozhodnutia ženy, praktické informácie, sprevádzanie týmto neľahkým obdobím a sprevádzanie rozlúčkou s bábätkom – to všetko ako sprievodkyňa stratou poskytujem.  

Rituály v tehotenstve a šestonedelí

Považujem za dôležité, aby ženy cítili, že aj na nich ako na matkách a ženách záleží. Že sa nenarodilo len nové bábätko, ale aj nová mama. Že si cestu materstvom, veľkým prechodom v živote ženy, môžu vystlať rituálmi. A že sa po takto vystlanej ceste ľahšie kráča. S úctou a pokorou sprevádzam ženy rituálmi v čase tehotenstva a šestonedelia. Dopriať si ich však je možné aj dlho po tomto období, kedykoľvek žena zacíti potrebu si ich dopriať.

K pôrodom momentálne nesprevádzam.

Popôrodná dula

 • príprava na popôrodné obdobie v tehotenstve (príprava popôrodného plánu, praktické typy, ako zvládať nepoznané obdobie šestonedelia čo najviac v pohode)
 • nehodnotiace, aktívne a vedomé vypočutie si pôrodného príbehu (načúvam pôrodnému príbehu, ktorý potrebuje byť vypovedaný a láskavo vypočutý)
 • psychická podpora v šestonedelí (podpora ženy v období, ktoré je štvrtým trimestrom, ktoré môže byť rovnako krásne ako náročné, ak je žena podporená, podpora kompetencií a schopností ženy-matky)
 • fyzická pomoc v šestonedelí (pomoc so starostlivosťou o ranu po nástrihu, o jazvu po cisárskom reze, pomoc s podporou pánvového dna po pôrode, využitie reboza a benkungu na podporu bruška po pôrode, jemná masáž bylinnými guľami, rebozo masáž, bylinná náparka, pomoc s riešením akýchkoľvek iných fyziologických ťažkostí po pôrode)
 • praktická pomoc v domácnosti (pomoc so starostlivosťou o domácnosť, po dohode bežné upratanie domácnosti, navarenie, pomoc so staršími deťmi)
 • podpora dojčenia – základy správneho prisatia, ukážka kontroly pitia, polohy počas dojčenia
 • ukážka základov šatkovania, prípadne bezplienkovej komunikačnej metódy
 • sprevádzanie popôrodným rituálom
 • konkrétna pomoc, ktorú potrebuje konkrétna žena v šestonedelí (pomoc s čímkoľvek, čo sa týka starostlivosti o ženu, bábätko, domácnosti a bežných činností podľa potrieb konkrétnej ženy)

Cenník

 • osobné stretnutie: 30Eur/60min, 15Eur/každá ďalšia začatá polhodina
 • telefonická a online konzultácia: 10Eur/30min
 • dopravné náklady mimo Hainburg an der Donau a Bratislavu: 0,30Eur/1km

 

Laktačná poradkyňa

 • individuálna príprava na dojčenie v tehotenstve
 • návšteva a konzultácia dojčenia čo možno najskôr po pôrode – spolu sa pozrieme na správnosť prisatia, ukážeme si, ako je možné skontrolovať dostatočné pitie bábätka, s mojou pomocou si vyskúšate rôzne polohy počas dojčenia
 • pomoc s riešením akýchkoľvek problémov, týkajúcich sa dojčenia, kedykoľvek po pôrode, v období šestonedelia, aj dlho po ňom

Cenník

 • osobné stretnutie: 30Eur/60min, 15Eur/každá ďalšia začatá polhodina
 • telefonická a online konzultácia: 10Eur/30min
 • dopravné náklady mimo Hainburg an der Donau a Bratislavu: 0,30Eur/1km

 

Sprievodkyňa stratou v ranom tehotenstve

 • sprevádzanie po dobu od diagnostikovania zamĺknutého potratu po odchod bábätka (či už prirodzene alebo medicínsky)
 • psychická podpora v náročnom období zamĺknutého alebo spontánneho potratu
 • konzultácie ohľadom možností, ako si psychicky a fyzicky pomôcť v dobe čakania a po odchode bábätka (prípadne po zákroku)
 • sprevádzanie rituálom rozlúčenia sa s bábätkom

Cenník

 • cena dohodou

 

Sprievodkyňa rituálmi v tehotenstve a šestonedelí

 • sprevádzanie predpôrodným rituálom
 • sprevádzanie popôrodným rituálom a ukončením šestonedelia
 • sprevádzanie rituálom privítania bábätka
 • sprevádzanie rituálom uctenia placenty

Všetky rituály tvoríme spolu s konkrétnou ženou podľa jej potrieb a predstáv. 

Cenník

 • cena rituálu: dohodou
 • dopravné náklady mimo Hainburg an der Donau a Bratislavu: 0,30Eur/1km

 

Recenzie

Po pôrode cisárskym rezom mala moja dcérka problém s prisávanim, kvôli čomu som prvé dni nedokázala dojčiť. Pani Zaujec bola ochotná a flexibilná, našu situáciu nám pomáhala konzultovať a poradit nám prostredníctvom telefonických konzultácií, aj návštevám u nás doma. Vďaka postupom, ktoré sme prebrali, sa mi podarilo dcérku dojčiť do 3 týždňov od jej narodenia. Laktačné poradenstvo veľmi odporúčam.

Alica

Človek, ktorý vypočuje a neodsúdi. Tonka ma vždy vypočula a ak bolo treba aj poradila počas mojich dvoch tehotenstiev aj šestonedelí. Žiadna moja správa neostala bez odpovede. Keď som mala akékoľvek otázky ohľadom pôrodu, tehotenstva či náročného popôrodného obdobia, bola prvá osoba, ktorú som kontaktovala. Pri druhom bábätku mi hneď po prepustení z pôrodnice poradila aj s dojčením, skontrolovala a upravila prisatie, ukázala nové polohy pri dojčení, vďaka čomu plne kojím, čo sa mi pri prvom dieťatku nepodarilo. Veľké ďakujem.

Dominika

Antónia nám so synom pomohla vyriešiť večerný plač, za čo som nesmierne vďačná. A masáž rebozom môjmu telu po pôrode padla ako balzam. Ďakujem.

Zuzana